Romans z Harrym? Why not!


W autobusie, tramwaju, w przychodni, na przystanku, w  galerii romansuję. Tak bezkarnie i czerpię z tego niebywałą przyjemność i radość.   Myślicie sobie, ale ona jest bezwstydna i jak tak może!  A mogę !  Kto mi zabroni ? Przygody z Harrym zawsze kończą się w ten sposób. Jak się wciągnę to nie umiem przestać.

harry hole1

Zastanawiacie się o kogo chodzi. Przecież mam narzeczonego a tu nagle wyskakuję z informacją o romansie. Żeby Was dłużej nie trzymać w napięciu spieszę tłumaczyć.  Tak posiadam kochanka, jednakże nie jest to taki jak myślicie. Jak najbardziej jestem wierna swojemu narzeczonemu.  Harremu Hole nie umiem się oprzeć.

Harry  Hole jest postacią literacką stworzoną w serii książek napisanych przez Jo Nesbo. Jak wiecie jest to jeden z moich ulubionych pisarzy kryminałów. W całym cyklu swoich powieści Nesbo w rewelacyjny sposób przedstawia charakterystykę głównego bohatera na tle toczących się wydarzeń.

Zatem kim jest ów postać? Jest to typ człowieka niepokornego. Ironiczny, bezczelny koleś. Syn rodowitej Laponki, która bardzo młodo umiera. Jego ojciec z zawodu był nauczycielem. Nigdy nie miał z synem dobrych relacji. Główny bohater osiada rodzeństwo – siostrę o imieniu Sio. Jest ona upośledzona. Cierpi na zespół Downa. Harry jest facetem  po przejściach. Walcząc z nałogiem alkoholowym (co nie zawsze mu wychodzi) rozwiązuje kryminalne zagadki. Posiadając zmysł i dość dobrą intuicję ściga seryjnych zabójców.

harry hole3

Norweski policjant ukończył Wyższą Szkołę Policyjną. Poznajemy go jako komisarza  z Wydziału Zabójstw z Okręgowej Komendy Policji w Oslo. Ma również za sobą  roczny kurs w Chicago zorganizowany przez FBI dotyczący tropienia seryjnych przestępców. Co więcej jako policjant posiada  epizod w szeregach POT (Policyjnych Służb Bezpieczeństwa). 

Wygląd Holego jest bardzo charakterystyczny. Jest barczystym mężczyzną o niebieskich oczach. Mierzy jedyne 193 centymetry wzrostu, zatem swoją posturą się wyróżnia. Znakiem rozpoznawczym jest blizna na lewym policzku ciągnąca się  od kącika ust do ucha oraz spojrzenie nałogowego alkoholika.

Główny bohater cyklu jest cyniczny i ironiczny. Uchodzi za bezkompromisowego policjanta. Działa według własnego planu. Aby złapać przestępcę jest w stanie się posunąć do wielu nieobliczalnych metod. Jest samotnikiem. Posiada niewielu przyjaciół a jeśli już ich ma to ma tyle samo wrogów. Walcząc z nałogiem  zmaga się z upiorami, które dopadają kiedy jest na głodzie alkoholowym. Osobami, które go wspierają są Bjarne Moller – jego bezpośredni przełożony oraz Beate Lonn. Swoją sławę  w Norwegii Hole zyskał dzięki zaangażowaniu się w rozwiązanie seryjnych morderstw w Australii.

harry hole4

Muszę przyznać, że  postać stworzona przez Jo Nesbo jest  majstersztykiem. Jest tak prawdziwa, że czytając książki można się w Harrym się podkochiwać. No i ja mam tak. Norweg  w swojej prozie przedstawił bohatera, który nie  jest kryształowy. Harry to jest człowiekiem, który od zawsze był otoczony miłością. Jego wielka „przyjaźń” z Jeamem Beamem nie pozwala mu na stworzenie czegoś bardziej stabilnego w relacjach międzyludzkich. Sam związek z Rakel Fauke jest na to najlepszym przykładem. Kochając potrafi na dno pociągać za sobą najbliższych. Poza tym praca komisarza, tropienie przestępców się odbijają na psychice co wpływa znacznie na uczucie do kobiety życia.  Pod grubą skorupą „niegrzecznego chłopca” można  dostrzec w nim dobre cechy. Czasem Hole je uruchamia.

Aby  w pełni poznać postać głównego bohatera najlepiej jest sięgnąć po wszystkie części kryminałów Nesbo.  Każda z książek opowiada osobną zagadkę, którą rozwiązuje Harry. Fabuła drugoplanowa zawsze powiązana jest wydarzeniami wcześniejszymi. Jeśli ktoś z Was ma ochotę to zapraszam do pełnej lektury. Drogie Panie jeśli Wam postać niegrzecznego gliny się spodobała i macie ochotę na „romans ” w zaciszu domowym to jak najbardziej Wam polecam.

Oto cała seria w kolejności chronologicznej :

 • „Człowiek Nietoperz”
 • „Karaluchy”
 • „Czerwone Gardło”
 • „Trzeci Klucz”
 • „Pentagram”
 • „Wybawiciel”
 • „Pierwszy Śnieg”
 • „Pancerne Serce”
 • „Upiory”
 • „Policja”

Dobrej lektury  !!! 

 

Reklamy

8 myśli w temacie “Romans z Harrym? Why not!

 1. Bardzo lubię tę postać 🙂 z perspektywy osoby która czasami popełnia coś literackiego da się zauważyć, że nie jest to bardzo oryginalna kompozycja. Istnieje wiele fabuł gdzie głównym bohaterem jest pijący policjant, ale mimo to Harry jest oryginalny.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s