Zbrodnia (nie)doskonała


Czy istnieje zbrodnia doskonała? Na to pytanie próbowali i dalej się starają odpowiedzieć sobie kryminolodzy, wiktymolodzy, psychologowie, śledczy a także autorzy  kryminałów. Myślę, że i Wam ta myśl zatliła się niejednokrotnie w głowie.

zbrodnia-niedoskonala-b-iext21333490

Zupełnie niedawno wpadła mi w ręce bardzo ciekawa książka „Zbrodnia (Nie)Doskonała”. Nie jest  to kryminał,  nie jest to też pozycja naukowa. Oparta jest na autentycznych sprawach. Natomiast mogę powiedzieć, że jest to dość niezwykła publikacja.  Jej autorami są : polska dziennikarka i pisarka Katarzyna Bonda oraz policyjny psycholog Bogdan Lach.

Ofiara, zbrodnia, śledztwo, sprawca i motyw : są to główne elementy nad którymi pracuje sztab ludzi. Bardzo ważną rolę stanowią dowody jak i stworzony portret psychologiczny. Bardzo często pokazuje dlaczego taki, a nie inny motyw i dlaczego zginęła właśnie ta a nie inna osoba. Dlatego w wielu przypadkach organy ścigania zatrudniają do pomocy profilera.

Profiler – kto to  jest ? Czym się on zajmuje? Tym obco brzmiącym słowem dla nas nazywa się psychologa policyjnego tworzącego portret psychologiczny nieznanego sprawcy tzw. profilowanie. To pozwala znacznie zawęzić grono podejrzanych. Jedną z osób, która w tej dziedzinie  posiada duży wkład i uznanie to nadkomisarz Bogdan Lach z Komendy Wojewódzkiej  Policji w Katowicach. Wykonując setki profili, przygotowuje taktyki przesłuchań. Wspiera pomocą psychologiczną ofiary jak również policjantów. To właśnie on jest jednym  ze współautorów przeczytanej przeze mnie książki.

„Profilowanie to częste obcowanie ze śmiercią”

lach

Takie słowa padły z ust Bogdana Lacha w jednym z wywiadów. „Zbrodnia (Nie)Doskonała” uchyla przede wszystkim rąbka pracy psychologa kryminalnego. Nie jest to łatwy zawód. Wymaga przede wszystkim ogromnej rzetelności i spostrzegawczości. Trzeba mieć poukładane życie osobiste by rozwiązywać te historie. Analiza akt, przebywanie na miejscu zdarzenia, rozmowy za świadkami , rodzinami ofiar bardzo mocno obciążają psychikę. Profiler aby wykonać rzetelny materiał  musi spojrzeć na sprawę oczami mordercy i ofiary. W tej branży nie ma  czasu na walkę z własnymi upiorami.

Jak wcześniej wspomniałam wykorzystane sprawy w publikacji są prawdziwe.  Zostały one podzielone przez autorów książki na motywy wiodące. W tej książce  mamy do czynienia z motywami seksualnymi, zemstą, poczuciem krzywdy i urazy, motywami emocjonalnymi(dominacja lęku i niepokoju), urojeniami , motywami rabunkowymi. Osobno też zostały omówione sprawy o charakterze pedofilskim i podopalania. Do każdej  z historii jest komentarz nadkomisarza Lacha wyjaśniający jakie elementy brał  pod uwagę do tworzenia profilu. Nie przypuszczałam, że takie szczegóły jak ułożenie zwłok czy pozostawienie miejsca zbrodni może odzwierciedlać psychikę zabójcy. Wielokrotnie psycholog biorąc te i inne elementy z miejsca zabójstwa tworzył trafny profil przestępcy.

ja

Po przeczytaniu książki bardzo wiele się dowiedziałam. Inspirujące dla mnie było to, że poznałam specyfikę  pracy policyjnego psychologa. Do tej pory myślałam,że istnieje zbrodnia doskonała. Po skonsumowaniu tej publikacji  mój tok myślenia w tym temacie obrócił się o 180 stopni.  Tak naprawdę nie ma nic doskonałego! Nawet morderstwa. To,ż e wiele spraw nie jest wykrywanych wiąże się ze źle zabezpieczonymi dowodami, nieudolnością służb bądź zmową milczenia. Każda zbrodnia posiada znamiona niedoskonałej.  Wystarczy do sprawy odpowiednio podejść gdzie pomoc profilera bywa nieoceniona.

Pozycję tę jak najbardziej polecam tym, którzy mają ochotę na coś ciekawego i rozwijającego. Katarzyna Bonda i Bogdan Lach w swojej książce  ukazują pracę profilera od kuchni. Stworzyli niebywale wciągającą lekturę o poszukiwaniu śladów  zbrodni (nie)doskonałej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s