„Morderstwo w Orient Expressie”, nieznośny Poirot i Królowa Kryminału


Literatura kryminalna sięga swoje początki w XIX wieku. Powieść kryminalna tudzież kryminał jest to odmiana, która charakteryzuje się zbrodnią, okolicznościami jej zajścia, dochodzenia oraz ujawnienia sprawcy. Została również sklasyfikowana na cztery ważniejsze podgatunki: sensacyjno-awanturnicza, detektywistyczna, czarny kryminał ameryskański czy powieść milicyjna.

zpoeimgi

Prekursorem tej literatury stał się Edgar Allan Poe.  Był to amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki oraz redaktor.  Jako pierwszy zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej („Zabójstwo przy Rue Morgue„, „Złoty żuk„) oraz stworzył pierwszą w literaturze postać detektywa C.Auguste’a Dupina.  To właśnie w jednym z jego dzieł pada stwierdzenie wypowiedziane przez  głównego bohatera: 

„Śledztwo będzie dla nas rozrywką”

W kolejnych latach w jego ślady poszli Agatha Christie oraz Artur Conan Doyle (autor niezapomnianych historii z Sherlockiem Holmsem).

PostImage

Niezaprzeczalnym dowodem na popularność literatury kryminalnej i detektywistycznej jest brytyjska pisarka Agatha Christie. Została okrzyknięta królową kryminału. Stała się najbardziej znaną i cenioną autorką na świecie. Co więcej jej książki zostały wydane i sprzedane w miliardach egzemplarzy na całym globie. Dzięki swoim historiom wyniosła na wyżyny  ten gatunek powieści.

Akcja jej książek zazwyczaj toczyły się w zamkniętych pomieszczeniach. Wówczas mordercą okazuje się tylko jeden z mieszkańców. Wniosła również powiew świeżości do tradycyjnej sztuki pisania kryminałów. To spowodowało, że niektóre z jej powieści posiadają ciekawe i zaskakujące rozwiązania, które nie były dotąd wykorzystywane .  Do najsławniejszych  jej pozycji zaliczają się  „Zabójstwo Rogera Ackroyda”, „Morderstwo w Orient Expressie”. Są to dzieła, które na stałe wpisały się w klasykę. Nie wspomnę także o sztukach jakie pisywała.„Pułapka na myszy”, która została pierwszy raz wystawiona w 1952 w Londynie nadal jest grana, choć minęło ponad sześćdziesiąt lat! 

morderstwo-w-orient-expressie-b-iext3970188 zabjstwo-rogera-ackroyda-wydawnictwo-dolnolskie

Chciałam również zwrócić uwagę na postacie, które wykreowała w swoich dziełach. Pierwszą  z  nich jest ekscentryczny Belg – Herkules Poirot. Detektyw o małym wzroście z jajowatą głową. Totalnie sfiksowany na punkcie porządku i symetrii. Morderstwa rozwiązuje poprzez metodę psychologii zbrodni używając swoich szarych komórek. Jak wielu bohaterów kryminalnych powieści Poirot był stanu wolnego.  Postać belgijskiego śledczego pojawiła się w ponad trzydziestu książkach Christie. Poirot został uśmiercony w wydanej już pośmiertnie książce pisarki. W swoim pamiętniku wyjaśniła,że zawsze uważała go za nieznośnego stąd ta decyzja. 

 hp2

Kolejną postacią, która na stałe kojarzona jest z Agathą Christie to Panna Marple. Na pozór typowa stara panna, lekko wścibska. Jednak tylko jej się udaje zawsze rozwiązać najbardziej zagmatwaną zbrodnię. Pozornie rozkojarzona i nieporadna staruszka myśli bardzo przenikliwie wykazując bystrość umysłu. To ona odnajduje wszystkie powiązania i analogie w zagadce dzięki czemu  odkrywa sprawcę. Jest to przykład postaci, która wie jak wykorzystać dedukcję i psychologię w praktyce. Dzięki dużej wyobraźni zawsze demaskuje zbrodniarza. Motto Pani Marple brzmiało:

„Młodzi myślą, że starsi są głupi, ale starzy wiedzą, że to młodzi są głupi.”

Tak samo jak cykl historii z detektywem Poirotem i tu ostatnia książka o przygodach staruszki została wydana po śmierci autorki. Stąd powieść „Uśpione Morderstwo” – ostatnia zagadka Marple została wydana dopiero w 1976 roku.

agatha-christies-marple

Autorka swoich kryminałów czerpała inspirację  do fabuły ze swojego życia prywatnego. Podczas pierwszej wojny światowej pracowała w szpitalu oraz jako technik farmaceutyczny. Dzięki temu bardzo dobrze poznała różne substancje i trucizny. Motyw ten wykorzystała w kilku swoich  książkach. Brytyjka była dwukrotnie zamężna. Od 1930 roku przebywała w związku małżeńskim z archeologiem Maxem Mallowanem. Bardzo często towarzyszyła swojemu mężowi w wyprawach na wykopaliska prowadzonych na bliskim wschodzie. Inna kultura oraz tajemniczość tego rejonu stały się tłem  do kolejnych dzieł.

Dorobek pisarski Agathy Christie jest naprawdę olbrzymi.  Sama wydała ponad dziewięćdziesiąt powieści i sztuk teatralnych  . Większość z nich zrobiły furorę na całym świecie. Nazwisko Christie na stałe wpisało się w klasykę   prozy kryminalnej. Jej dzieła również stał się natchnieniem dla reżyserów i filmowców.  Powstało na podstawie jej książek dużo filmów oraz słuchowisk. Obecnie nawet są dostępne gry wykorzystujące fabułę powieści autorki. Dodam również, że Królowa Kryminału tworzyła także romanse. Pisała je pod pseudonimem Mary Westmacott.  Dzięki temu nie szufladkowała się i próbowała swych sił w innych gatunkach – również z powodzeniem.

Przyznam się, że jeszcze nie miałam możliwości sięgnąć po jej prozę. Jednak po dłuższej analizie dzieł  autorki oraz jej życia myślę,że niebawem zapoznam się  kilkoma pozycjami. Z pewnością chciałabym bliżej poznać Herkulesa Poirota oraz Pannę Marple i odkrywać wraz z nimi kolejne kryminalne zagadki. 

  dsc_2182

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s