Ponadczasowy detektyw


„- Spójrzcie, jak tam w świetle latarń gazowych roi się od ludzi.
— Wracają z doków po pracy.
— (…)przypuszczam, że każdy z nich nosi w sobie jakąś ukrytą iskierkę
nieśmiertelności”.

W literaturze jest wiele dzieł, postaci oraz pisarzy, których zna cały świat ( no prawie cały). Są to tak zwane ikony popkultury, które na stałe się wpisały w nasze życie. To dzięki nim kolejni artyści i nie tylko nabierają inspiracji do realizowania swoich pomysłów.

Sir Arthur Conan Doyle

Artur Conan Doyle –  wiecie już o kim  mowa ? Większość z Was zapewne nie kojarzy  jaka postać literacka zawdzięcza temu pisarzowi swoją nieśmiertelność. Zapewniam Was, że jest to   jeden z najsłynniejszych śledczych na świecie . Sam pisarz urodził się w 1859 roku w Edynbugu w Szkocji. Pochodził z ubogiej rodziny arystokratycznej. Posiadał wykształcenie lekarskie oraz był wolontariuszem. Po stracie syna, szwagra oraz brata zainteresował się spirytyzmem. Dzięki temu Doyle  miał również  spory wkład w rozwój literatury z dziedziny spirytyzmu. Do jego najsłynniejszych dzieł zaliczają się :„Studium w szkarłacie”, „Pies Baskerville-ów”, „Znak czterech”, „Dolina Trwogi”. Oprócz utworów kryminalnych pisał również powieści historyczne, fantastyczno-naukowe, sensacyjne i książki niebeletrystyczne.  

Wiecie już jaką postać ma na myśli ? Spójrzcie poniżej  ?  Poznajecie ?

z17561612Q,Jedynym-czlowiekiem-na-swiecie--na-ktorym-wyczyny-

Sherlock Holmes najsłynniejszy detektyw na świecie. Jest to  fikcyjna postać stworzona przez Conan Doyla. Główny bohater jak i fabuła historii z Sherlockiem wpłynęła na rozwój powieści detektywistycznej – jednego z podgatunku kryminału. Realizm swojej postaci zawdzięcza zręcznym opisom, poczuciu humoru jak również połączeniu wielu umiejętności w jednej osobie. Sam Sherlock Holmes był postacią dość ekscentryczną. Wbrew pozorom był także doskonałym skrzypkiem i bokserem .Swoje śledztwa opierał na metodzie dedukcji. By odkryć sprawcę wykorzystywał umiejętności obserwacji, znajomość psychologii, chemii i wielu innych dziedzin.Detektyw wraz ze swoim przyjacielem – dr Watsonem rozwiązali dziesiątki zwykle bardzo zawiłych i tajemniczych zagadek kryminalnych, nierzadko związanych z wysoko postawionymi osobami całej  Europy.

Kraciasty płaszcz, fajka i charakterystyczna czapka to znaki firmowe śledczego.  O jego fenomenie świadczy to, że brytyjscy czytelnicy nie dopuścili do uśmiercenia  bohatera. Wobec protestów Conan Doyle został zmuszony do ożywienia Sherlocka, dzięki temu na stałe się wpisał go w kulturę. Sherlock Holmes stał się  również inspiracją dla innych artystów. Jego postać została wykorzystana w wielu sztukach teatralnych, filmach a w obecnych czasach nawet grach komputerowych. Nawet posiada swoje muzea !

images (1)images

Najzabawniejsze jest to, że  bohater wykreowany przez Conan Doyla stał się sławniejszy niż on. Większość z nas słyszała o  Holmsie, jednak już nie każdy wie jaki pisarz stworzył ów postać. Przyznam się, że długo wierzyłam w to, że taki detektyw istnieje. Byłam wręcz przekonana, że śledczy w kraciastym płaszczu to prawdziwa postać. Jakże wielkie było moje rozczarowanie kiedy odkryłam prawdę. Myślę, że nie tylko ja jedna miałam takie odczucia. Mogę śmiało powiedzieć,że Sherlock Holmes to ikona popkultury. Swoją sławę zawdzięcza dzięki iskierce nieśmiertelności jaką tchnął w niego autor. Stąd miłośnicy kryminału w angielskim stylu zawsze sięgali, sięgają i będą sięgać po przygody ekscentrycznego detektywa.

sherlock_holmes_1

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s